Facebook Ülke mi Oluyor? Sosyopat Dijital Çözümler

Sosyal medya devi Facebook, yaşanan yeni bir gelişme neticesinde bir nevi ülke statüsü kazanıyor. Peki, bu gelişme sizce ne üzerine olabilir?

Facebook ülke mi oluyor?

Günümüzde Teknoloji devi olarak nitelendirilen başlıca birkaç teknoloji şirketinin ülke ilişkilerinde ne kadar önemli bir rol oynadığı, zaten uzun zamandır bilinen bir gerçek. Ancak daha önce hiçbir ülke bu şirketleri Danimarka kadar ciddiye almamıştı.

Her ne kadar kulağı çok garip gelse de Danimarka yakın zamanda bir “Teknoloji Büyükelçisi” atayacak. Evet, yanlış okumadınız bir “Teknoloji Büyükelçisi”.

Atanması planlanan bu büyükelçinin yegâne görevi ise, Facebook, Twitter ve Google gibi teknoloji devleri ile iletişimi sıkı tutarak, ülke amaçlarına katkıda bulunmak.

17-02/24/facebook-ulke-mi-oluyor-1.png

Özellikle Amerika gibi başlıca birkaç ülkenin Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarıyla, bilgi paylaşımı hususunda, yaşadığı sorunların ardın gelen bu hamle, birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

Bu düşünce teknoloji ortaklığı veya bilgi paylaşımı gibi birçok farklı sebepten ortaya çıkmış olabileceği gibi, eğer gerçekleşecek olursa Danimarka bu alanda en etkili adımı atan ilk ülke olarak tarihe geçecek.

Son olarak, Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen’in konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada , “Ülkelerle diplomatik diyalog kurduğumuz gibi, Google, Facebook, Apple gibi teknoloji devleri ile de kapsamlı ilişkiler kurmaya öncelik vermeliyiz” dediğini belirtmeden geçmeyelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir