Snapchat halka açılarak 25 milyar dolara koşuyor Sosyopat Dijital Çözümler

Yenilikçi sosyal ağ Snapchat, veri gizliliği konusunda pek çok tartışmaya imza attıktan sonra, özellikle gençlere yönelik tasarımıyla kullanıcıların gönlünde taht kurdu ve Amerikalıların yüzde 40’ına ulaşmayı başardı. Şimdi de 25 milyar dolarlık mega unicorn olmak üzere halka arza hazırlanıyor.

 

Yenilikçi sosyal ağ Snapchat, veri gizliliği konusunda pek çok tartışmaya imza attıktan sonra, özellikle gençlere yönelik tasarımıyla kullanıcıların gönlünde taht kurdu ve Amerikalıların yüzde 40’ına ulaşmayı başardı. Şimdi de 25 milyar dolarlık mega unicorn olmak üzere halka arza hazırlanıyor.

26 yaşındaki Evan Spiegel tarafından 2011’de kurulan Snapchat, söylentilere göre 2017’de New York borsasında halka arz olmak için Morgan Stanley ve Goldman Sachs bankalarını tuttu. Snapchat, Facebook’tan sonra en başarılı sosyal ağlardan biri olarak tanımlanıyor ve gelir kapısı olma açısından satışa çıkan, ancak bir türlü satılamayan Twitter’dan fersah fersah önde bulunuyor.

Bununla birlikte sosyal ağların hisse senedi değerlerinin halka arz olduktan sonra düştüğünü biliyoruz. Bakalım Snapchat peşinden gelecek diğer teknoloji girişimlerine örnek olmak üzere halka arz olduktan sonra kendi gücü dışında borsayla da değer kazanmayı başaracak mı?

1 Milyar dolar nerede 40 Milyar dolar?

NetApp Kuzey EMEA ve MEEAR Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gos Hein ile yaptığım söyleşide, veri merkezlerindeki gelişmelerin ve bir bütün halinde bilgi teknolojilerinin startupların önünü açacağından söz etmiştik. Bu bağlamda Gos Hein girişimciler için 1 milyar dolarlık Unicorn olmanın Amerika’da artık başlangıç seviyesi sayıldığından söz etti.

Ancak burada önemli bir nokta ortaya çıkıyor: 1 milyar dolardan sonra sıradaki adım 25 milyar dolar değil, 40 milyar dolarlık şirket olmak. Ancak bu aşamaya gelen bir startup mega unicorn olarak yerini sağlama alıyor. Aksi takdirde spin off durumu söz konusu oluyor. Pek yakında yayınlanacak NetApp söyleşimizde ayrıca belirteceğim gibi, Gos bu konuda çok ilginç bir tespitte bulunuyor ve 40 milyar dolarlık sınır ekonomik kapasiteyle değil, bilgi teknolojileriyle sınırlı bir barajdır diyor.

Enformasyon girişimciliği

Kısacası enformasyon ekonomiden önce geliyor ve bu dünya tarihinde bir ilk ve 5 yıldır Ray Kurzweil tekillik geliyor derken doğruyu söylediğini bu yüzden düşünüyorum; uçuk kaçık teknoloji haberleri yüzünden değil.

Mega unicornlar geçidi

Yine de bu aşamaya ulaşmaya aday olan birçok şirket var. Bunlar değeri 10 milyar doları aşan ve borsada servetlerini artırmak isteyen şirketler. Elbette ilk ikisi 68 milyar dolarlık Uber ve 30 milyar dolarlık Airbnb.

Snapchat şirketine de son fonlamada 18 milyar dolar değer biçildi ve bu da Twitter’ın 2013’te borsaya girmesinden bu yana en büyük halka arz olacak. Bunun yanı sıra, Twitter kurulduktan sonra sürdürülebilir gelir modelleri yaratamayan girişimlerin kötü sonuna en iyi örneği oluşturuyor. Twitter’ın hisseleri 69 dolardan 17,80 dolara düştü ve şirket kendine alıcı bulamıyor. Gerçi bu noktada büyük şirketler satın almayalım da iyice ayağa düşsün, sonra ölü fiyatına alırız diyor olabilirler.

Snapchat başarılı olursa

Şirketin kurucu ortakları Spiegel ve Bobby Murphy mülti milyarder olacaklar. Sohbet ve sosyal ağdan Instagram’ın hormonlu mutant versiyonu fotoğrafçılığa kayan, bunun için de geçenlerde adını Snap Inc. olarak değiştiren Snapchat’in kurucuları halka arzın ardından kişi başına 4 milyar dolarlık servetin sahibi olabilirler.

İnovasyon şart

Türkiye’de önüne gelenin girişimci olabileceği algısı ne yazık ki Facebook’un yenilikten çok optimizasyona yönelen anlayışıyla birleşerek bizde sosyal ağlar yenilik yapmaz algısına yol açtı. Twitter’ın gecikmiş yenilikleri de buna tuz biber ekti. Ancak, Snapchat sohbetten fotoğrafçılığa kayarak şirketlerin, özellikle de sosyal ağ girişimlerinin her an radikal yenilikler yapabileceğini gösterdi.

Spiegel muhtemelen bu ata oynayarak 2013’te Facebook’un yaptığı 3 milyar dolarlık teklifi geri çevirmiş ve “Bunlar bana şimdi 3 milyar dolar veriyorsa gelecekte kim bilir kaç milyar dolara erişeceğimi görüyorlar” demişti.

TechInside

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir