Facebook’tan güvenlik atağı! Sosyopat Dijital Çözümler

Sosyal ağ devi Facebook, yaptığı bir açıklamayla güvenli anahtar isimli yeni güvenlik hizmetini kullanıcılarına sundu. Peki bu güvenli anahtar hizmeti kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuyor?

facebook

Facebook dünya çapında 1 milyarı aşkın insan tarafından kullanılan popüler bir sosyal ağ. Böyle büyük kitlelere hizmet ettiğinden ötürü, sık sık ciddi güvenlik yatırımları yapıyor.

Konuyla ilgili olarak Facebok güvenlik ekibi tarafından dün yapılan açıklamada yeni bir güvenlik sistemini devreye soktuğunu açıkladı. Son dönemin popülerleşmeye adım atan güvenli anahtar hizmetini artık Facebook‘ta da kullanabileceksiniz.facebook-guvenli-anahtar

Güvenli anahtar bir Universal 2nd Factor (U2F) destekli bir USB bellek olabildiği gibi bir NFC kartı da olabilir. Facebook hesabınızın güvenlik bölmesinden aktifleştirebildiğiniz hizmetin son kullanıcıya güvenlik açısından etkisi oldukça fazla.

Bu hizmete destek veren Google, Dropbox, GitHub gibi servislerin şifresini de güvenli anahtarınızdan sağlayabilirsiniz.Buna ek olarak anahtarı kullanarak iki adımlı doğrulama kodu gibi hizmetleri beklemeden direkt olarak şifrenizle birlikte çok daha hızlı bir şekilde giriş yapabileceksiniz.

Güvenli anahtar hizmeti henüz sadece güncel versiyon Chrome ve Opera için kullanılabiliyor olsa kısa süre içerisinde mobil uygulamaya ve diğer tarayıcılara gelmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir